Svet Honda

Šesť desaťročí v Európe

Prvú našu továreň mimo Japonska sme vybudovali v Európe, na ten čas to bola veľká úloha. Výroba motocyklov sa začala v meste Aalst v máji 1963. Super Cub 100 bol prvý motocykel, ktorý opustil výrobnú linku.

Posunúť

Logo značky Honda.

Snaha stať sa najlepšími

Pretože Soičiro sníval o tom, aby sme boli jednotkou.

Prvé začiatky

Ako sa naša púť do zahraničia stala jazdou snov

Prvá expanzia spoločnosti Honda do zámoria smerovala do Severnej Ameriky, ale ani Európa nemusela dlho čakať. Začali sme skúmať, ako by sme sa v Európe mohli rozvíjať, a napokon sme si ako ústredie našich snáh zvolili Belgicko.

Uznávaná balada

Závod Honda of the UK Manufacturing.

Naša výroba automobilov v Európe sa začala vďaka spolupráci so spoločnosťou British Leyland. Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia sme hľadali partnera, s ktorým by sme mohli vyvinúť vysokokvalitný malý sedan

Okamžitý súhlas

Rýchlo sme sa dohodli, že môžu licenčne vyrábať náš nový model Ballade, ktorého uvedenia na trh sa pripravovalo v Japonsku. Keď sa v roku 1981 začal predaj tohto modelu v EÚ, jeho názov sa zmenil na Triumph Acclaim a zaznamenal veľký úspech.

Budovanie nášho európskeho domova

Pôvodná licenčná zmluva sa rozrástla na 15 rokov partnerstva, ktoré bolo svedkom spoločných projektov ako Legend v roku 1986 a Accord v roku 1993, ako aj ďalších projektov spoločného využívania technológií. V roku 1985 sme si vybrali 370-akrovú parcelu v meste Swindon v Spojenom kráľovstve ako miesto pre náš prvý závod na výrobu automobilov v Európe – Honda of the UK Manufacturing (HUM). 

Technik spoločnosti Honda pri práci na automobile.

Naši technici venujú veľkú pozornosť detailom a kontrole kvality, nič sa neprehliada.

Letecký záber na továreň Honda v meste Swindon.

Domov 5-dverovej Hondy Civic, Hondy Civic Type R a CR-V, všetky sa vyrábajú tu, v závode Honda of the UK Manufacturing v meste Swindon.

Výroba motorov začala v roku 1989 a prvá Honda, ktorú sme vyrobili v Európe, Accord, sa vyrábala od roku 1992. Európska výroba modelu Civic začala v roku 1994 a s výrobou CR-V sme začali v roku 2000.

Euromilióny

Spoločnosť Honda sa v Európe rozrastá.

Počas rastu spoločnosti Honda v Európe sme boli v roku 2002 svedkami prvého exportu automobilov CR-V vyrobených v Spojenom kráľovstve do Severnej Ameriky. Ako odpoveď na požiadavku miestneho trhu sme tu v roku 2005 začali vyrábať náš prvý naftový motor a v roku 2007 sme oslávili miliónty automobil Civic vyrobený v Európe.

O rok neskôr sme znovu otvárali šampanské: vyrobili sme náš dvojmiliónty automobil v Európe a trojmiliónty automobil bol v meste Swindon vyrobený v roku 2015.

Pohľad spredu na Hondu CR-V s pracovníkmi továrne.

Slávny päťdverový automobil

Dnešok spoločnosti Honda v Európe.

Naša továreň v meste Swindon dnes prosperuje. Je celosvetovým centrom výroby päťdverovej Hondy Civic, ktorá sa vyváža do 70 krajín, pričom polovica automobilov vyrobených v tejto továrni dnes smeruje do USA. Celkové investície v tejto lokalite od roku 1989 presiahli 2,2 miliardy GBP a všetky kapitálové investície boli z vlastných zdrojov spoločnosti Honda.

Euro vizionári

Na podporu našich výrobných a predajných potrieb máme v Európe tri výskumné a vývojové centrá. Dve pre automobily v Spojenom kráľovstve a Nemecku a jedno pre motocykle v Taliansku.

Detailný záber na motor Honda Earth Dreams.
Trojštvrťový pohľad zozadu na 5-dverovú Hondu Civic.

Päťdverový automobil Honda Civic sa vyrába len v závode HUM, čo je pre spoločnosť Honda takmer unikátne. Kdekoľvek na svete tento automobil uvidíte, viete, že bol vyrobený v Európe.